Çocuk Ergen Terapisi

Çocuklar gelişim dönemleri boyunca çeşitli zorluklarla karşılaşır. Bu zorluklar çocuklarda duygusal ve zihinsel ve davranışsal bir takım sıkıntılara yol açabilmektedir.

Çocuk-Ergen danışmanlığı yaşanan bu sıkıntılar için hem aileye hem çocuk-ergene yardımcı olmayı, ideal büyüme ve gelişimi sürdürebilmeyi, sorunları yapıcı ve akılcı olarak ele almayı sağlar.

Oyun Terapisi Nedir?

Bir çocuğun kendini en rahat ve filtresiz ifade edebildiği yer oyundur. Oyun, çocuğun hiç kimseden öğrenemeyeceği konuları kendi deneyimleriyle öğrenmesi yöntemidir. Aynı zamanda, çocukların yetişkinlerle ilişki kurabilmesini, neden sonuç bağlantısı geliştirebilmesini, stresli yaşam olaylarını işleyebilmesini, sosyal becerileri öğrenebilmesi için gelişimsel açıdan en güçlü araçtır.

Oyun terapisi ise, oyun ve oyuncaklar aracılığıyla çocuğun, ihtiyaçlarını fark etmesine ve ifade etmesine olanak tanır. Çocuk, oyun sayesinde kendini ifade etme şansı bulurken, aynı zamanda bilgilerini yeniden düzenleme ve yapılandırma şansını yakalar.

Oyun Terapisi Ne kadar Sürer?

Oyun terapisi süreci, çocuğun gelişim çağının kaçıncı basamağında olduğu ve yaşadığı olayların ağırlığına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Oyun Terapisi Kaç Yaşına Kadar Uygulanır?

Oyun terapisinin uygulama yaşı yoktur. Yetişkinlerle dahi oyun terapisi uygulaması yapılabilir.